Trobla Velike Lašče | Napis

V soboto, 18. januarja, je potekalo odprtje spominske sobe Primoža Trubarja ter priložnostne razstave v Hotelu Korotan na Dunaju.

Slavnostno odprtje spominske sobe Primoža Trubarja se je zgodilo v soboto, 18. januarja, ob 16. uri. Program je povezoval Matjaž Gruden, direktor Javnega zavoda Trubarjevi kraji in predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar. Po uvodnem pozdravu ob simbolični vrnitvi Trubarja na Dunaj je k nagovoru zbranih povabil direktorja Hotela Korotan Miho Hribarja in župana Občine Velike Lašče Matjaža Hočevarja. Slavnostni govornik in gost na otvoritvi je bil škof Evangeličanske cerkve AV mag. Leon Novak.

»Primož Trubar, eden izmed največjih mož slovenske zgodovine, je marsikje pustil sledove svojega delovanja in bogatega ustvarjanja. Njegovo življenje je bilo zelo dinamično in podvrženo velikim spremembam. NIGDIR DOM – tako je opisal svoje nemirno življenje, saj je moral zaradi zunanjih dejavnikov večkrat zapustiti svojo domovino. Ljubezen do domačih in njegovih LUBIH SLOVENCEV je postala globoko zakoreninjena v njegovem srcu,« je svoj govor začel škof. V govoru se je spomnil še drugih pomembnih Slovencev s področij arhitekture, književnosti in znanosti, kot tudi svojega bivanja na Dunaju v času študija. »Nigdir dom oz. nikjer doma nas zaznamuje tudi v modernem času, ker nas delovne ali študijske razmere silijo na neprestano menjavo lokacije. Naj v našem srcu in v naši zavesti nikoli ne umre zavest, ki jo je v svoji čudoviti pesmi Jakob Gomilšek poimenoval SLOVENEC SEM,« je svoj govor zaključil škof mag. Leon Novak.

Projekt je obiskovalcem predstavila članica projektne skupine Slovenska kulturna pot z. o. o. Bernardka Petrović Mager. Za glasbeno popestritev so poskrbeli člani pevskega zbora Zvon (pevovodja Tanja Ozirska, člani: Janez Merhar, Janko Drobnič in Božo Zalar).

Korotan, slovenski hotel in študentski dom na Dunaju, stoji v relativni bližini glavne dunajske univerze. Ustanovljen je bil v 60. letih 20. stoletja, leta 1994 pa prenovljen. Hkrati na istem naslovu deluje tudi Slovenski kulturni center, ki skrbi za mesečne razstave predvsem slovenskih umetnikov. Z razstavami skrbi za promocijo in predstavitev slovenske kulture in umetnosti na Dunaju. V hotelskem sklopu je že kar nekaj sob opremljenih s slovensko tematiko v sodelovanju z različnimi organizacijami. Sobe so na primer že posvečene Jožetu Plečniku, Francetu Prešernu, Martinu Krpanu, Karantaniji, Maksu Fabianiju, ribniškemu Urbanu, Ivanu Cankarju in številnim drugim.

Končno je na vrsto prišel tudi Primož Trubar. Soba je nastala s sodelovanjem Občine Velike Lašče, Javnega zavoda Trubarjevi kraji in iniciativne projektne skupine Slovenska kulturna pot z. o. o. Projektno skupino sestavljajo trije člani, ki si že nekaj časa prizadevajo uresničiti sanje in predstaviti veličino Trubarja oz. spomin na največjega Slovenca med velikani. Marjan Platovšek je umetnik, ki ga odlikuje inovativna ustvarjalnost. Po upokojitvi leta 2015 se je lotil ljubiteljskega slikarstva v slogu pop-artistične umetnosti. Bernardka Petrović Mager je Korošica, ki ji je bila ljubezen do slovenskega jezika položena v zibelko. Božo Zalar pa je Raščan, ki že vrsto let deluje na področju turizma v velikolaški občini. Da je bila izvedba sploh mogoča, so zaslužni številni donatorji, ki so projektni skupini pomagali s finančnimi in materialnimi prispevki, za kar se iskreno zahvaljujemo.

Soba predstavi Primoža Trubarja kot slovenskega reformatorja in avtorja prvih dveh knjig v slovenskem jeziku, Katekizma in Abecednika. Namen sobe je informirati goste hotela o življenju in delu Trubarja ter s tem spodbuditi zanimanje za obisk Rašice ter celotne občine Velike Lašče. Trubarjeva soba ne predstavlja le pomena Trubarja za Slovence, ampak ga umešča v obdobje, v katerem je živel. V sobi je kar 15 informativnih slik z vsebino, napisano v slovenskem in nemškem jeziku.

V hotelu in Slovenskem kulturnem centru Korotan trenutno gostuje tudi razstava o Velikih Laščah. Razstava povzema kulturno in turistično ponudbo s predstavitvijo pomembnih kulturnih osebnosti okolja. Občina Velike Lašče je namreč zibelka slovenske kulture. Trubarjeva domačija je spomenik, ki v Trubarjevi spominski sobi skozi tri sklope predstavlja življenje in delo Primoža Trubarja. Hkrati obiskovalci spoznajo še tehnološko dediščino z ogledom mlina in žage venecijanke.

Od literatov je omenjen še Fran Levstik, od katerega vsak pozna vsaj povest o Martinu Krpanu. Josip Stritar, ki prav tako krasi steno hotela, je med drugim skrbel za mladino in napisal kar nekaj otroških pesmi. Večji del svojega življenja je Stritar preživel ravno na Dunaju. Tretji Laščan je Jože Javoršek, ki je veliko literature posvetil Laščam in Laščanom.

Občino Velike Lašče s svojo prepoznavnostjo zaznamuje tudi mogočem Turjaški grad, kjer so živeli grofje Turjaški. Grofje so bili podporniki Trubarja, reformacije in protestantskega gibanja.

Z razstavo vabimo vse na velikolaško, deželo slikovitih zgodb, da se na lastne oči prepričajo še o drugih biserih dežele. Razstava na Dunaju je na ogled en mesec, Trubarjeva soba v hotelu pa nosi njegovo ime do nadaljnjega.

Besedilo: Andreja Mihelič, JZTK

Fotografije: Anja Zalar Mihelič

Pin It
 

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Prosimo, zaupajte nam pravi e-naslov, da vam bomo lahko odgovorili.

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)
 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče
 

Pokličite nas

+386 1 7810 370

 

Sledite nam na socialnih omrežjih