Na pobudo staršev mladih judoistov iz Velikih Lašč in Turjaka, ki že dlje časa obiskujejo Judo klub Sankaku Ljubljana, smo na začetku oktobra ustanovili nov vključujoči (inkluzivni) judo klub s sedežem v Velikih Laščah. Sokolski Judo Klub Sankaku Velike Lašče je zasnovan kot priložnost za otroke in mlade po duši, da v svojem kraju spoznajo to izjemno japonsko borilno veščino, ki združuje različne generacije v uravnoteženi filozofiji za življenje.
Ustanovitelj Jigoro Kano je v ospredje postavil dva principa. Učil je, da pri vsem kar počnemo, porabimo najmanj energije za čim večji učinek (SEIRYOKU ZENYO). In še, da to počnemo z vzajemno pomočjo (JITA KYOEI).
Ko se združijo filozofije velikanov, je rezultat vedno takšen, da prek dejanj skrbimo drug za drugega. Ni naključje, da je tudi »sankaku« pot vključujoča ali moderno rečeno inkluzivna. Razvijamo inovativne metode dela, tako da lahko vadijo judoisti različnih starosti in sposobnosti skupaj, s čimer spodbujamo medsebojno učenje in skupnostno skrb v lokalnem okolju. Raznolike zmožnosti naših judo navdušencev nam predstavljajo iskre kreativnosti!
Ustanovitev kluba je podprl župan Matjaž Hočevar; zadovoljstvo je izrazil tudi ravnatelj OŠ Velike Lašče Primož Garafol.
Z vadbo smo začeli na začetku oktobra in poteka ob četrtkih od 18. do 19.30 ure v mali telovadnici OŠ Velike Lašče. Klub vodi predsednik Vitaly Donskoy, dolgoletni učitelj juda, ki se že vrsto let posveča vključujočemu judu v Ljubljani. Učiteljica juda je Viktorija Pečnikar Oblak in kot pomočnik občasno sodeluje Robert Pečnikar. Pri vadbi mladim judoistom začetnikom pomagajo tudi izkušeni judoisti iz Velikih Lašč in Turjaka: Andraž Žan Jakič, Andriana Jakič, Sofija Mikša in Ažbe Mikša. Zavedamo se, da bi bilo dobro vadbo izvajati vsaj dvakrat tedensko in v več terminih, zato že iščemo bodoče učitelje iz lokalnega okolja. Verjamemo tudi, da bo vsaj kakšna mlada judoistka ali judoist prepoznal svoje poslanstvo v poučevanju in ohranil vključujočo judo šolo.
Ime kluba ima poseben pomen. Besedo sokolski smo dodali kot poklon velikemu slovenskemu telovadcu dr. Viktorju Murniku, ki je na prelomu 19. stoletja s sokolskim gibanjem množično združeval slovenski narod prav v istem obdobju, kot je mojster Jigoro Kano ustvarjal judo. Oba velikana sta sledila enakim vrlinam telesa in duha! V logotipu smo besedo "sokolski" oz. "sokol" zapisali v japonski pisavi kanji s pismenko 鷹 in se izgovori »taka«.
Beseda sankaku v japonščini pomeni "trikotnik". Ta del imena nam je dovolil uporabljati še tretji velikan svetovno priznanih mojstrov in učiteljev juda Marjan Fabjan, ki je z judoistkami iz Judo kluba Z'dežele Sankaku osvojil kar šest olimpijskih medalj. Priče smo prepletanju slovenske in japonske vadbene prakse, ki seže od prijateljstva na klubskem nivoju in premagovanja izzivov sodobnega časa prek odličij in zmag do poštenega, izpolnjenega odraslega človeka, starša, občana, svetovljana!
V prevodu pomeni judo mehko pot (jap. ju – mehko ali nežno, tudi lahko; do – pot). Ko se naučimo osnovnih principov in jih redno izvajamo, lahko začutimo mehkobo v borbi, ki je seveda sama po sebi vedno fizično in psihično naporna. Judo je lahko igriv, obenem pa spodbuja skladen razvoj celotnega telesa, ravnotežje, vzdržljivost, moč, orientacijo in osredotočenost. Tehnike izvajamo v levo in v desno stran ter tako enakomerno razvijamo telo; borbe potekajo stoje in kleče ali sede, s čimer razvijamo izjemno orientacijo in ravnotežje.
Z redno, večletno vadbo lahko otroci in mladi poleg telesne kulture ponotranjijo življenjsko pomembne vrednote, kot so potrpežljivost, vztrajnost, sposobnost umirjanja, preudarnost ter skrb zase in za druge. Redoljubnost in disciplina sta vtkani v prav vsak delček te prečudovite borilne veščine.
Temelj, na katerem stoji naša metode poučevanja, predstavlja osrednja etična vrednota juda – SPOŠTOVANJE. Spoštovanje sebe, partnerja v borbi, učitelja, borilnega prostora, skupnostnih dogodkov, staršev in družinskih članov, prijateljev, sošolcev, narave in vsega, kar nas obdaja. To kažemo tako, da prihajamo na vadbo pravočasno, urejeni, s postriženimi nohti, s spetimi lasmi, čistim judo oblačilom ter uporabljamo copate, da ne prinašamo glivic, bakterij in bacilov na borilno površino. Spoštljivi smo, če se opravičimo za izostanek, če pomagamo prijatelju na judu ali na splošno v življenju, če upoštevamo učiteljeva dobronamerna navodila, če pogumno sledimo svojim sanjam…
Posebnost našega pristopa je še, da tisti, ki znajo več, učijo začetnike, s čimer spodbujamo medsebojno pomoč in prijateljstvo ter krepimo skupinski duh.
Vabimo vas torej, da se nam pridružite na poti, polni pričakovanj in postanete del naše rastoče skupnosti. Lahko nas podprete na različne načine.
Dobrodošli!
Viktorija Pečnikar Oblak
Foto: Erik Žunec