# 5: Pri Valentinovih
Današnja Stritarjeva cesta je bila pred stoletjem vse prej kot mirna ulica.
Skoraj v vsaki izmed hiš je kakšen obrtnik imel svojo delavnico; stranke, ki so jih obiskovale, so pripomogle k nenehnemu vrvežu in živahnemu utripu ulice. Zaradi značilne postavitve hiš, ki so z oddaljenostjo od trga vedno bolj zasukane od ceste, je vsaka izmed njih imela tudi neoviran pogled na vrt pred Vatikanom ter bila tako še dodatno vključena v vsakodnevno dogajanje na trgu.
Domačiji na Stritarjevi cesti 12 se še danes reče »pri Valentinovih«; hišno ime je dobila po starem očetu Valentinu. V hiši se je v letih dogajalo več dejavnosti. Sredi 19. stoletja je v njej stanoval zdravnik dr. Ludvik Zalokar, ki je imel svojo hišno lekarno. Njegov sin dr. Alojzij Zalokar (1887–1944), eden vodilnih slovenskih porodničarjev in ginekologov med obema vojnama, je bil ustanovitelj prve ženske bolnišnice na Slovenskem. Pred 2. svetovno vojno je bila v Valentinovi hiši prodajalna sira, ki so ga izdelovali v mali vaški sirarnici (današnje parkirišče pred Glasbeno šolo) in zorili v Dolšinatovi jami. Po zaprtju prodajalne je v njenih prostorih svojo obrt nekaj časa opravljal čevljar Planinc, ki se je nato preselil na današnjo lokacijo – Pod lipami 1. V hiši je deloval tudi krajevni odbor.
Danes o pisani zgodovini in nekdanji podobi velikolaškega trga pričajo le še obledele slike in redki spomini starejših vaščanov. Današnja podoba ulice ni več takšna kot nekoč. Kaj so Lašče nekoč bile in pomenile ter kako so bili njegovi prebivalci na kraj navezani in ponosni, naključnim mimoidočim večinoma ni znano. Morda nam z obujanjem zgodovine vseeno uspe začutiti mogočnost nekdanjih Vélikih Lašč.